Kuba – informacje praktyczne

Kuba jest krajem do którego chciałam pojechać już od bardzo dawna.
Z zapartym tchem czytałam zakrapiane rumem historie o tym miejscu, przeglądałam kolorowe zdjęcia i uczyłam się podstawowych kroków salsy.

Salsy na Kubie nigdy jednak nie zatańczyłam – umiejętności taneczne Kubańczyków zdecydowanie przerastały moje możliwości, dlatego kierowałam się do klubów z dobrze mi znaną, muzyką elektroniczną.

Do podróży na Kubę trzeba się odrobinę przygotować – nie ma tam ogólnie dostępnego Internetu, wymagana jest karta wjazdowa, a półki sklepowe są niemalże puste. Poniżej znajdziecie jednakże wszelkie niezbędne informacje które pozwolą wam przygotować się do wyjazdu.

Karta turysty i transport z lotniska do centrum:

Aby wjechać na terytorium Kuby należy posiadać specjalną kartę, nazywaną „tarjeta del turista”. Zezwala ona na 30-dniowy pobyt na terenie tego kraju i kosztuje zwykle około 25 – 30 dolarów.

Niektóre linie lotnicze wliczają kartę w koszt biletu. W przypadku innych, zakupić ją możecie na lotnisku – dopytajcie o to waszego przewoźnika.

Z lotniska do centrum możecie dostać się tylko i wyłącznie taksówką. Jej koszt, bez względu na liczbę pasażerów to 25$ ( warto zrzucić się z innymi podróżnymi). Taryfa regulowana jest przez rząd państwa.

Internet:

Dla mieszkańców Europy brak ogólnodostępnego Internetu to coś, co ciężko sobie wyobrazić. Na Kubie jednak jest to zupełnie normalne. Co prawda obecnie we wszystkich turystycznych miastach znajdziecie punkty z WIFI, ale w mniejszych wioskach możecie mieć z tym problem.

Zanim jednak zabierzecie się za szukanie sieci WIFI, musicie zakupić kartę zdrapkę, na której znajdziecie kod, który umożliwi wam połączenie się z internetem.

Jedna karta to koszt 1 dolara i wystarcza na godzinę użytkowania.
Karta jest wielorazowego użytku, co oznacza, że możecie w dowolnym momencie odłączyć się od sieci WIFI, a niewykorzystane minuty zostaną zachowane do późniejszego użytku.

Aby kupić kartę trzeba udać się do punktu ETECSA i okazać swój paszport. Zwykle oferują oni możliwość zakupu 3-5 kart dziennie.
Miejsce z WIFI znajdziecie natomiast w centrum miasta, niektórych parkach i hotelach. Łatwo poznać te miejscówki, bo zawsze jest tam pełno ludzi, gapiących się w ekrany telefonów 🙂

Waluta, karty kredytowe i opłaty:

Na Kubie występują dwie waluty: CUP i CUC

CUC jest walutą dla turystów, a jego wartość odpowiada wartości dolara. (1CUC = 1 dolar).
CUP jest walutą dla lokalnej ludności, a jego wartość to… 0,037 dolara!

Jak odróżnić obie waluty? CUC zawsze posiada wizerunki pomników lub budynków (CUP – postaci), widnieje na nim również nazwa „peso convertibles”.

Każda wymiana walutowa podlega 3% prowizji. Dolar Amerykański podlega dodatkowej 10% opłacie (dlatego zachęcam do zabrania ze sobą euro).
W droższych hotelach i restauracjach istnieje możliwość płacenia kartą, w każdym innym miejscu – jedynie gotówką.

Uwaga:

 • Żadna amerykańska karta kredytowa nie może być użyta na terytorium Kuby.
 • Postarajcie się zabrać wystarczającą ilość gotówki – na Kubie często występuje problem z wypłatą pieniędzy z bankomatu.
 • Surowo zabronione jest wywożenie Kubańskich pieniędzy poza terytorium kraju. Przed wylotem będziecie musieli wymienić CUC na euro lub dolary. Na lotnisku w Havanie jest tylko jeden punkt wymiany walut i czasami czeka się w kolejce ponad godzinę – przyjedzcie na lotnisko odpowiednio wcześniej!

Zakwaterowanie:

Najpopularniejszym rodzajem zakwaterowania na Kubie jest „Casa Palticular”. To pokój w mieszkaniu Kubańskiej rodziny.

Ceny noclegów zależą głównie od widzi-mi-się właścicieli domów. Mieszkania w centrum miasta będą oczywiście droższe niż te na obrzeżach, ale jeśli wybieramy między dwoma pokojami w tej samej lokalizacji, ten droższy niekoniecznie okaże się lepszy.

Praktycznie każda Casa Palticular oferuje śniadania w cenie 5 CUC – składa się ono z jajka, bułki, kawy, świeżo wyciskanego soku i owoców. Ciężko przewidzieć wielkość porcji – niektóre rodziny przygotowywały mi całkiem obfite śniadania, a u innych, wychodziłam z kuchni głodna. Warto jednak dopłacić te 5CUC i zamówić śniadanie bo to duże wsparcie dla Kubańskiej rodziny.

Niektórzy wierzą, że dzięki zakwaterowaniu w Casa Palticular, poznają życie Kubańczyków „od środka” – nic bardziej mylnego.
Kilkuosobowe rodziny często mieszkają razem w jednym pokoju, do którego turyści nie mają wstępu. Śniadanie które otrzymacie nie ma nic wspólnego z ich posiłkiem (który zwykle oznacza bułkę z oliwą i jajkiem oraz kawę), a cała beztroska jest tylko na pokaz.

Poza Casami, na Kubie znajdziecie również hotele oraz (coraz częściej) Airbnb.

Transport:

Po Kubie najłatwiej przemieszczać się autobusami Viazul, „Coche colectivo” czyli samochodem dzielonym z innymi współpasażerami lub taksówkami.

Coche colectivo jest najbardziej optymalnym wyborem – niewiele droższe od autobusów, a zapewniają przejazd door-to-door (czyli odbiór z miejsca zakwaterowania i dowiezienie pod wskazany adres).
Odległości pomiędzy niektórymi miastami:

 • Hawana – Viñales: 2.5-3 godziny samochodem
 • Hawana – Trinidad: 4-6 godzin samochodem
 • Hawana – Varadero: 2-3 godziny samochodem
 • Hawana – Playa Larga: 2,5 godziny samochodem
 • Viñales – Santa Clara: 7 godzin samochodem
 • Viñales – Maria la Gorda: 3 godziny samochodem
 • Viñales – Trinidad: 8 godzin samochodem
 • Santa Clara – Trinidad: 2,5 godziny samochodem
 • Trinidad – Varadero: 4,5 godziny samochodem
 • Santiago de Cuba – Baracoa: 5 godzin samochodem
 • Cayo Santa Maria – Hawana: 5-6 godzin samochodem
 • Cayo Coco – Hawana: 6 godzin samochodem

Bezpieczeństwo:

Kuba uznawana jest za dość bezpieczne państwo – miejscowi potrzebują turystów aby przeżyć.
Jednakże ja znalazłam się w sytuacji w której próbowano mnie okraść, a mój znajomy został pobity po jednej z imprez.
Bardzo częste są próby naciągania i wyłudzania pieniędzy.

Mam nadzieje, że większość z was przywiezie z Kuby same dobre wspomnienia, pamiętajcie jednak, aby zachować zdrowy rozsądek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s