Co robić w Panama City?

Zobaczyłeś już wszystkie atrakcje turystyczne w stolicy i nie wiesz co zrobić z resztą wolnego czas?

Poniżej znajdziesz moje propozycje na aktywne spędzenie dnia w mieście. Większość z wymienionych przeze mnie miejscówek gwarantuje cudowne widoki, więc nie zapomnij zabrać ze sobą aparatu.

Odwiedź Park Metropolitan

To chyba jedyny znany mi las tropikalny który ulokowany jest w centrum miasta. Długi na 250 hektarów, Park Narodowy Metropolitan znajduje się pod stałą ochroną już od 1985roku.

Znajdziecie tutaj kilka szlaków, które pozwolą wam dokładnie poznać faunę i florę parku. Polecam zarezerwować sobie około 3-4h wolnego czasu, aby móc nie tylko pokonać trasę, ale również przeczytać informacje które zapisane są na tabliczkach umieszczonych wzdłuż drogi.

Jeśli będziecie mieli szczęście, możliwe, ze uda wam się zobaczyć jastrzębia szerokoskrzydłego, papużki, leniwce czy nietoperze.

Każdy ze szlaków zaprowadzi Was do jednego z punktów widokowych:

Pierwszy z nich, ulokowany na wysokości 140m n.p.m zwrócony jest w Południową część miasta, gdzie znajduje się chińska dzielnica El Dorado (i mój dom 🙂 )
Drugi szczyt, to najwyższy punkt Parku Metropolitan i jednocześnie drugie najwyższe wzniesienie w stolicy kraju. Możecie z niego zobaczyć Causeway, wyspę Taboga, wzniesienie Ancon Hill, a także słynny most obu Ameryk.

Park czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach: 7:00-17:30, a także w soboty, w godzinach: 8:00-13:00
Koszt wstępu to 5$

Sadzonki drzew

Zjedź lunch w Mercado de Mariscos

To właśnie tutaj, każdego ranka, na ponad 70 straganach rybacy wystawiają na sprzedaż stosy ryb i owoców morza, które udało im się tego dnia złowić. To typowo lokalne miejsce i Panamczycy pojawiaja się tutaj już o 4:00 nad ranem aby kupić produkty w najkorzystaniejszych cenach.

Restauracje otwierane są około godziny 12:00 w południe (z wyjatkiem poniedziałku, kiedy to market jest zamknięty w celu dezynfekcji). Możecie być pewni, że wszystkie przyrządzone tam potrawy będą świeże i 100% lokalne.

Wyjdź na rower

Panama nie jest dobrym miejscem dla rowerzystów. Brak tutaj ścieżek rowerowych, a wąskie, dziurawe ulice są dość niebezpieczne. Jednakże! W każdą niedzielę w godzinach od 6:00 rano do 12:00 w okolicy Cinta Costera, ulice zostają zamknięte dla samochodów, a rowerzyści mogą bez obaw cieszyć się prawie 20kilometrową trasą.

Widoki po drodze są przepiękne!

Znajdź niezwykłe pamiątki na Artisan Market

Najłatwiej dostać się tutaj za pomocą metra. Wystarczy, że wysiądziecie na stacji „5 de Mayo” (wyjście w kierunku 3 de Noviembre) i skręcicie w lewo.

Sama dzielnica miasta jest trochę niebezpieczna (nie przyjeżdżajcie tutaj wieczorem) i niezbyt popularna turystycznie. Właśnie dlatego ceny są tutaj znacznie niższe niż w np. popularnej dzielnicy Casco viejo, a wszystkie pamiątki są lokalnej produkcji.

PS. W żadnym wypadku nie róbcie zdjęć ludziom z rodu Kuna. Strasznie tego nie lubią.

Spal kalorie w Parku Omar

Kiedyś znajdowało się tutaj ekskluzywne pole golfowe. Jednakże w 1974 roku władze miasta wykupiły teren (za 2.2mln dolarów) i oddały go do użytku publicznego.

Obecnie Park rekreacyjno-kulturalny Omar stanowi najbardziej rozległą rekreacyjną otwartą przestrzeń w regionie miejskim (55,5 ha).

Każdego dnia (głównie w porze suchej) odbywają się tutaj darmowe zajęcia fitness.

zdjęcie pochodzi z oficjalnej strony parku Omar

Jeśli zajęcia fizyczne nie są waszą ulubioną forma spędzania wolnego czasu, wciąż namawiam na choćby spacer w tym miejscu. Pozowali wam to uciec na chwilę od zgiełku miasta i odpocząć.

A później możecie wpaść na kawę i ciacho do jednej z moich ulubionych kawiarni, mieszczących się tuż przy parku 🙂

Przejdź się wzdłuż Causeway

Pisałam Wam już o tym miejscu w artykule o atrakcjach turystycznych Panamy, ale muszę się powtórzyć bo to jedna z najpiękniejszych dróg, którymi dane mi było spacerować. Mimo, ze byłam tutaj już kilkanaście razy, to widok oceanu rozpościerającego się po obu stronach drogi i szum kokosowych palm nadal wprawia mnie w zachwyt.

Długa na 6km trasa Causeway, zbudowana jest w dużej części ze skał które wydobyte zostały podczas wykopalisk na Kanale Panamskim. Obecnie łączy ze sobą cztery wyspy (Naos Island, Culebra Island, Perico Island i Flamenco Island).

Causeway jest popularnym miejscem wśród fanów biegania, rolek czy przejażdżek rowerowych. W jego otoczeniu znajduje się również kilka boisk sportowych, a także muzea, bary i restauracje.
Bardzo polecam wybrać się tutaj na spacer o zachodzie słońca, a kolację zjeść w jednej z nadmorskich restauracji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s